Srbsko bude mít poprvé premiérku, lesbu Anu Brnabić

Nastupující předsedkyně srbské vlády bude přes svůj pokrokový osobní profil nejspíš pouze prodlouženou rukou technokratického prezidenta Vučiće.

Jakub Žaba

Nově zvolený prezident Srbska Aleksandar Vučić navrhl do premiérské funkce Anu Brnabić. Jmenování čeká na schválení Skupštiny (srbského parlamentu), půjde však jen o formalitu. Vládnoucí koalice, v jejímž čele do nedávna Vučić jako premiér stál, kontroluje potřebnou parlamentní většinu. Srbsko tak poprvé v historii bude mít na premiérské pozici ženu, která se navíc otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Výrazně diskutovaná je sexuální orientace budoucí premiérky. V tradičně konzervativním a homofobním Srbsku jsou LGBT lidé vystavováni především neformální diskriminaci a předsudkům drtivé části populace.

Ana Brnabić se narodila v roce 1975 v Bělehradě a její kořeny vedou i na chorvatský ostrov Krk. V devadesátých letech odešla studovat nejdříve do Spojených států, později vystudovala administrativu na University of Hull ve Velké Británii. Deset let se pohybovala ve světě mezinárodních organizací, pracovala pro zahraniční investory, americké konzultační firmy a podílela se na rozvojových projektech v Srbsku. V roce 2016 vstoupila jako nestraník do vlády Aleksandra Vučiće, kde se stala ministryní pro státní správu a místní samosprávu. Brnabić má pověst schopné a kompetentní technokratky, nicméně bez politických zkušeností a zcela loajální Vučićovi.

Vučić své politické tažení staví na rozsáhlých ekonomických reformách, které mají přiblížit Srbsko Evropské unii. Proevropsky orientovaná technokratka Brnabić je proto logickou volbou. Její nestranickost je navíc pro Vučiće velké plus. Zmenší tak nebezpečí, že mu v premiérské funkci vyroste vnitrostranický konkurent, který jej nakonec nahradí v čele jeho strany a izoluje v prezidentském paláci (jak to sám Vučić udělal svému předchůdci Tomislavu Nikolićovi). Brnabić je tedy formálně nestranickou premiérkou, disponující podle ústavy většími pravomocemi než prezident. Ve skutečnosti ale bude prodlouženou rukou Aleksandra Vučiće, který dokázal kolem sebe vytvořit rozsáhlou mocenskou strukturu v politické, ekonomické a mediální oblasti.

Výrazně diskutovaná je sexuální orientace budoucí premiérky. V tradičně konzervativním a homofobním Srbsku jsou LGBT lidé vystavováni především neformální diskriminaci a předsudkům drtivé části populace. Srbská LGBT komunita si je vědoma, že se s příchodem premiérky Brnabić status sexuálních menšin výrazně nezmění. Její jmenování premiérkou by však mohlo aspoň splnit funkci pinkwashingu, tedy vytváření povědomí a přátelského prostředí vůči sexuálním menšinám.

Otevřeně se k homosexuální orientaci hlásí také nový irský premiér Leo Varadkar nebo lucemburský premiér Xavier Bettel. Dříve také Johanna Sigurdardottir, islandská premiérka v letech 2009 až 2013.

Autor studuje politologii a balkanistiku.

 

Čtěte dále