Umění lži a krádeže

Tomio Okamura, svérázná postava české politické scény, postavil kampaň svého hnutí Úsvit přímé demokracie ve volbách do Evropského parlamentu především na ostrém vymezení se vůči „nepřizpůsobivým“, tentokrát těm ze zahraničí: „Říkám Vám jasně: Nechci u nás nepřizpůsobivé menšiny, nechci mešity, nechci zahalené lidi, nechci cizince parazitující na našem sociálním systému – pro Úsvit jsou a […]

Jan Gruber

Tomio Okamura, svérázná postava české politické scény, postavil kampaň svého hnutí Úsvit přímé demokracie ve volbách do Evropského parlamentu především na ostrém vymezení se vůči „nepřizpůsobivým“, tentokrát těm ze zahraničí: „Říkám Vám jasně: Nechci u nás nepřizpůsobivé menšiny, nechci mešity, nechci zahalené lidi, nechci cizince parazitující na našem sociálním systému – pro Úsvit jsou a budou vždy na prvním místě slušní občané České republiky!“

„Cizinci, i kdyby chtěli, nemohou „krást“ Čechům práci a nevysávají zdejší sociální systém. Naopak, v průměru čerpají méně prostředků než zbytek obyvatelstva, a navíc ze svých daní přispívají zdejším občanům na jejich důchody a podporu v nezaměstnanosti.“

Zřejmě proto, že se považuje za kumštýře (vždyť napsal hned tři knihy o umění: Umění přímé demokracie, Umění žít a Umění vládnout) a ti nejlepší z umělců, jak víme od Pabla Picassa, kradou, „vypůjčil si“ volební plakát Švýcarské lidové strany. Nutno podotknout, že ani ona nepřišla s bílými a černými ovečkami jako první a zřejmě sama čerpala inspiraci u německé NPD. Nezůstalo však jen u plakátu, volební klip s brunátným „Kecalem Slibotechnovičem“, představitelem tradiční politické strany, jehož protipóly tvoří „žhavá kandidátka“ Kateřina Radostová a Tomio Okamura si excentrický lídr pro změnu vypůjčil od Kellnerovy Air Bank.

Já říkám ne

Politici Úsvitů se obávají, že „Evropská unie nažene do České republiky velké množství nepřizpůsobivých migrantů z jižanských států“. A to, jak se můžeme doslechnout z dalšího spotu k volbám do Evropského parlamentu, Radostová rázně odmítá: „Já říkám ne nepřizpůsobivým imigrantům a náboženským fanatikům, kteří parazitují na našem sociálním systému a berou nám Čechům práci.“ Pozitivní program sice chybí, ale to nevadí, vždyť přeci všichni dávno víme, že především „ne z nás dělá to, čím jsme“.

Halasná prohlášení o nebezpečí, kterým jsou pro Česko přistěhovalci, se však nezakládají na pravdě. Cizinci, kteří k nám přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, nemohou „krást“ Čechům práci, neboť zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti v paragrafu 92 jasně říká: „Povolení k zaměstnání může vydat Úřad práce za podmínky, že se jedná o ohlášené volné pracovní místo, které nelze s ohledem na požadovanou kvalifikaci nebo nedostatek volných pracovních sil obsadit jinak, a zaměstnavatel s krajskou pobočkou Úřadu práce předem projednal záměr zaměstnávat cizince.“ Tito cizinci tedy prakticky nemají možnost sehnat u nás práci, pokud o ní zdejší obyvatelé projeví zájem.

Okamura a jeho strana si vypůjčili volební plakát Švýcarské lidové strany
Okamura a jeho strana si vypůjčili volební plakát Švýcarské lidové strany

Kdo na kom vydělává?

Česká imigrační politika je oproti jiným členským státům Evropské unie dlouhodobě velmi restriktivní (zvláště v oblasti podmínek pro vydávání a prodlužování pracovních povolení), a proto počet cizinců ze zemí mimo Unii neustále klesá. Dnes se pohybuje kolem 275 tisíc osob a nic nenasvědčuje tomu, že by se jejich počet měl v dohledné době zvyšovat. Migranti z neunijních zemí, kteří v Česku pracují, jsou navíc systémově diskriminováni. Přestože pracují a odvádějí ze mzdy sociální a zdravotní pojištění, nemohou se v případě ztráty zaměstnání hlásit o podporu v nezaměstnanosti na úřadech práce a stejně tak přicházejí i o zdravotní pojištění. Navíc mnozí z nich vůbec nedosáhnou na důchod, ač důchodové pojištění odváděli. A tak má stát jejich peníze jako bonus, který může rozdělit mezi české občany.

Strašení přílivem „nepřizpůsobivých migrantů“ a „náboženských fanatiků“, čímž jsou zřejmě míněni muslimové, kteří netvoří ani promile populace, je pouhým rétorickým cvičením. Cizinci, i kdyby chtěli, nemohou „krást“ Čechům práci a nevysávají zdejší sociální systém. Naopak, v průměru čerpají méně prostředků než zbytek obyvatelstva, a navíc ze svých daní přispívají zdejším občanům na jejich důchody a podporu v nezaměstnanosti. Buď Tomio Okamura a jeho xenofobní spolek rasistů není s to číst a porozumět psanému textu, nebo záměrně lže a drze podvádí. A navíc krade!

 

Autor je publicista.

 

Čtěte dále