Náklady klimatické krize rostou. USA letos zaznamenaly nejvíce extrémních přírodních katastrof

Katastrof, které způsobily škody ve výši přes miliardu dolarů, bylo letos ve Spojených státech už 23.

psp
Foto Daniel Case, Wikimedia, CC BY-SA 3.0

Rok 2023 ještě neskončil, zbývají ještě čtyři měsíce, a přesto Spojené státy letos už zaznamenaly smutný rekord: 23 přírodních katastrof letos na americkém území způsobilo škody přes jednu miliardu dolarů. V dosavadním rekordním roce 2020 to bylo 22 katastrof s takto vysokými škodami.

Mezi 23 ničivých událostí patřilo drsné letní počasí, včetně krupobití v Minnesotě a bouří v Nebrasce, Missouri, Illinois, Indianě a Wisconsinu.

Množství katastrof oznámil v pondělí Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). „Změna klimatu spolu s faktory ohrožení a zranitelnosti způsobují stále více katastrof za miliardy dolarů,“ řekl britskému Guardianu Adam Smith, aplikovaný klimatolog a ekonom NOAA.

Mezi zmíněných 23 ničivých událostí patřilo například drsné letní počasí, včetně krupobití v Minnesotě a bouří v Nebrasce, Missouri, Illinois, Indianě a Wisconsinu. Klimatické katastrofy a extrémní počasí vedou k mimořádným nákladům místních samospráv. Jen minulý týden bylo varováno před extrémním počasím více než 60 milionů Američanů a města se snaží vyčlenit finanční prostředky na zmírnění dopadů vysokých teplot.

„Klima se již změnilo a ani nově vybudované přírodní prostředí a jiná systematická opatření se změnou nedrží krok,“ řekl novinářům bývalý ředitel Federální agentury pro mimořádné události Craig Fugate. Pokusit se do budoucna zabránit dalšímu růstu přírodních katastrof, bude vyžadovat kromě zastavení nebo aspoň zpomalení klimatické krize, také větší připravenost a odolnost všech systémů.

Čtěte dále