Třiatřicetiletá Dorota C. zemřela v noci z 23. na 24. května na septický šok v polské nemocnici Jana Pavla II. v Nowém Targu. Byla ve dvacátém týdnu těhotenství. Informoval o tom deník Gazeta Wyborcza. Její příběh je spojován s příběhy jiných žen, které přišly o život v důsledku legislativního opatření, jež zakazuje umělé přerušení těhotenství z embryopatologických důvodů a v Polsku platí od začátku roku 2021.
Je možné, že lékaři neudělali vše, co bylo potřeba pro záchranu jejího života. V některých situacích je totiž nutné pro ochranu ženy provést interrupci.
Dorota C. přijela do nemocnice poté, co jí začala odtékat plodová voda. O tři dny později zemřela. „Nejprve zemřel plod, potom byla přijata opatření na záchranu pacientčina života. Bohužel skončila neúspěchem,“ uvedl ředitel nemocnice Marek Wierzba. Nemocnice podle prohlášení nebude „tento mimořádně těžký a bolestný“ případ dál komentovat.
Před rokem a půl obletěla svět zpráva o smrti třicetileté Izabely z Pszczyny. Té byla odepřena interrupce z embryopatologických příčin a musela počkat, než plod, jehož šance na přežití byly v tu chvíli nulové, zemře přirozeně. Během čekání dostala Izabela, stejně jako Dorota, septický šok v důsledku nákazy a zemřela. Jedna ze zpráv, které z nemocnice poslala rodině, zněla: „Zatím tady musím kvůli zákonu o potratech ležet a oni nemohou nic dělat.“ Média dnes příběhy obou žen připomínají a upozorňují na jejich výraznou podobnost.
V posledních dnech Dorotina matka, bratr a manžel na nemocnici Jana Pavla II. podali trestní oznámení. Rodina viní nemocnici a personál z toho, že ženu vystavily nebezpečí ohrožení života. Zatím není jasné, jaký byl přesný postup ošetřujících lékařů, ani kdy přesně došlo k úmrtí plodu. Je však možné, že stejně jako v případě Izabely lékaři neudělali vše, co bylo potřeba pro záchranu jejího života. V některých situacích je totiž nutné pro ochranu ženy provést interrupci.
„Umělé přerušení těhotenství z embryopatologických důvodů je v Polsku zakázáno od ledna 2021. Interpretace nového zákona vede k situacím, kdy nikdo není schopen vzít na sebe zodpovědnost za provedení zákroku třeba z toho důvodu, že je život matky v ohrožení, nebo jenom rozhodnout o nutnosti takového zákroku. Polská vláda dokázala paralyzovat zdravotnické prostředí,“ napsala polská socioložka Ludmiła Władyniak po smrti Izabely.
Stejně jako Izabelinu rodinu i tu Dorotinu bude právně zastupovat specialistka na případy zanedbání zdravotní péče Jolanta Budzowska.